Monthly Archives: grudzień 2019

 • -

Mikrorachunek podatkowy od 1 stycznia 2020r

Kategoria:Aktualności

Od 1 stycznia 2020 r. większość rachunków urzędów skarbowych do wpłat zobowiązań podatkowych zostanie zastąpiona przez indywidualny rachunek przypisany do każdego podatnika – tzw. mikrorachunek podatkowy. 

W praktyce każda osoba fizyczna i każdy przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą będą korzystać z mikrorachunku. Nie ma tu znaczenia ani forma prawna prowadzonej działalności ani wielkość przedsiębiorcy.

To oznacza, że należności podatkowe z tytułu PIT, CIT i VAT zapłacisz zawsze na ten sam rachunek – przypisany tylko do ciebie lub twojej firmy. Ten numer nie zmieni się nawet gdy ty zmienisz adres zamieszkania, urząd skarbowy czy nazwisko. Dzięki mikrorachunkowi nie będzie trzeba sprawdzać numeru rachunku urzędu skarbowego przed każdą płatnością. Swój mikrorachunek – jeśli nie będziesz go pamiętać -wygenerujesz online – w dowolnym czasie i w każdym miejscu.

Więcej szczegółów można przeczytać tutaj:

https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/podatki-i-ksiegowosc/chce-rozliczac-pit/placisz-pit-cit-lub-vat-przygotuj-sie-na-mikrorachunek-podatkowy?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=artykul_mikrorachunek_konto_ceidg

Indywidualny rachunek zakłada się dosłownie w kilka sekund, wystarczy wpisać:

 • PESEL, jeśli jesteś osobą fizyczną:
  – nie prowadzisz działalności gospodarczej
  – lub nie jesteś zarejestrowanym podatnikiem VAT
 • NIP, jeśli:
  – prowadzisz działalność gospodarczą lub jesteś podatnikiem VAT
  – lub jesteś płatnikiem podatków, składek na ubezpieczenie społeczne i / lub zdrowotne

Generator mikrorachunków jest tu:

https://www.podatki.gov.pl/generator-mikrorachunku-podatkowego