BIEG PAMIĘCI SYBIRU

Zapraszamy wszystkich na wrocławską edycję Biegu Pamięci Sybiru. Wrocławianie pobiegną już po raz drugi 17.02.24. W Białymstoku, gdzie funkcjonuje Muzeum Pamięci Sybiru bieg organizowany jest już od 6 lat. Inicjatorami przedsięwzięcia jest Muzeum Pamięci Sybiru z Białegostoku współpracujące z Fundacją Białystok Biega.

Udział w biegu możemy zadeklarować stronie internetowej Biegu:https://biegpamiecisybiru.pl/ Można zapisać się także w dniu Biegu, ale wówczas opłata wpisowa jest wyższa. Pamiętajmy, że limit zapisów we Wrocławiu to 400 osób, a zapisało się i wniosło opłatę już 156 osób.

Biuro zawodów we Wrocławiu rusza 17.02.24, 15:00 – 17:30. Start o godzinie 18:00.

Organizatorzy wybrali piękną lokalizację – będzie to Las Osobowicki. Na pięciokilometrowej trasie Biegu na uczestników czekają atrakcje. Dla uczestników biegu przygotowaliśmy nagrody, które wręczą przedstawiciele organizacji pielęgnujących pamięć o sowieckich deportacjach. Wzdłuż trasy zostaną zaprezentowane instalacje artystyczne, które zapewnię biegnącym o zmroku niezapomniane wrażenia.

Przymnijmy, to właśnie do Wrocławia i na Dolny Śląsk przybyła po wojnie bardzo duża liczba osób deportowanych przez Rosję Sowiecką na Sybir. Byli to mieszkańcy przedwojennych Kresów Wschodnich, którzy nie mogli powrócić do swych domów ze względu na powojenną zmianę granic. Kiedy tylko stało się to powstały tu organizacje sybirackie. To z inicjatywy wrocławskich Sybiraków powstało miejsce pamięci czyli Sanktuarium Golgoty Wschodu we Wrocławiu.

Zapraszamy na Bieg Pamięci Sybiru!