Po Jubileuszu 40 – lecia

Dzień 16 września 2016 roku to wyjątkowa data dla Cechu Rzemiosł Budowlanych.Ten dzień jest uwiecznieniem roku Jubileuszowego,czas podsumowania,refleksji,wspomnień,ale także projekcji planów na przyszłość. Jubileusz jest najlepszą okazją do przywołania pamięci o zdarzeniach i ludziach,o współtworzących świadectwo,którego zostaliśmy spadkobiercami.

 

W natłoku codziennych spraw,często problemów,ale także małych i dużych radości,mamy okazję na chwilę zatrzymać się i sięgnąć do historii Cechu Rzemiosł Budowlanych,historii ludzi z nim związanych,ich osiągnięć i sukcesów,poczuć się tak prawdziwie częścią tej społeczności.

Chcemy przedstawić Państwu,krótki zarys Jubileuszu 40-lecia Cechu Rzemiosł Budowlanych,który odbył się w dniu 16 września 2016 roku.

Uroczystość 40-lecia rozpoczęła się mszą świętą w Kościele pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej we Wrocławiu celebrowaną przez ks. prof. dr hab. Andrzeja Tomko oraz proboszcza parafii ks. Andrzeja Pańczak oraz proboszcza parafii Matki Bożej Miłosierdzia w Jeleniej Górze-Cieplicach ks. Józefa Stec.

Po uroczystej mszy świętej pochód składający się z pocztów sztandarowych zaprzyjaźnionych organizacji rzemieślniczych, starszyzny cechowej,rzemieślników z rodzinami i licznie zebranych gości przy akompaniamencie orkiestry dętej Brassbend udał się w kierunku Restauracji Stara Garbarnia.

Po zakończeniu przemarszu zgromadzeni goście zostali zaproszeni na część oficjalną Jubileuszu.

Na wstępie Starszy Cechu-Marian Fornalski wraz z Zarządem serdecznie przywitał zgromadzonych gości.

Następnie odczytano listę Instytucji,które objęły Honorowym Patronatem naszą uroczystość

Został odczytany list Prezydenta Wrocławia-Rafała Dutkiewicza „serdecznie gratuluję rocznicy 40-lecia działalności Cechu Rzemiosł Budowlanych we Wrocławiu. Dziękuję za zaproszenie do wspólnego świętowania tego pięknego jubileuszu. Jestem przekonany,że obchodzone święto stanie się znakomitą okazją do spotkania po latach,przypomnienia wielu wspaniałych historii,a także refleksji. Jest to również doskonała sposobność do podkreślenia roli organizacji w pielęgnowaniu tradycji przekazywania wiedzy,połączonej z bezcennym doświadczeniem mistrzów rzemiosła.

Dziękuję Państwu za nieprzerwane doskonalenie standardów zawodowych,oraz dbałość o integrację środowiska. Proszę przyjąć życzenia wszelkiej pomyślności i wielu sukcesów”.

Izba Rzemieślnicza i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu w swoim liście podkreśliła,iż praca Cechu była,jest i na pewno będzie ważna dla podtrzymywania tradycji rzemiosł budowlanych i kształcenia przyszłych pokoleń rzemieślników.

Cech Rzemiosł Odzieżowych i Włókienniczych we Wrocławiu przytoczył piękny cytat „Tylko to co przyszło z trudem ceni się bardzo wysoko”Pisząc dalej „Jubileusz 40-lecia jest ogromnym wydarzeniem,które pokazuje jak bardzo istotna jest rola Waszego Cechu oraz praca i wysiłek w nią włożony. Z okazji tego święta łącząc wyrazy szacunku,życzymy pomyślnego przebiegu obchodu Jubileuszu,inspirującej wymiany doświadczeń w kolejnych latach,satysfakcji z wyników pracy na rzecz rzemiosła,która idzie w zgodzie z Waszymi ideami. Dla Pana,całego Zarządu,Kierownictwa Cechu,wszystkich Pracowników i ludzi związanych z rzemiosłem przesyłamy najgorętsze życzenia pomyślności w życiu zawodowym i społecznym”

Po odczytaniu listów przystąpiono do odznaczeń zasłużonych rzemieślników i pracowników odznakami i medalami.

Najbardziej uhonorowany został Starszy Cechu Rzemiosł Budowlanych p. Marian Fornalski,który otrzymał najwyższe polskie odznaczenie rzemieślnicze-Szablę Kilińskiego. Jest to replika karabeli polskiej z XVIII wieku. Szable takie mają nieliczni,m.in. Święty Jan Paweł II,były metropolita Wrocławski Henryk Kardynał Gulbinowicz oraz Prezes Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej-p. Zbigniew Ładziński.

Starszy Cechu p. Marian Fornalski został również odznaczony srebrnym krzyżem i medalem przez Regenta Unii Polskich Ugrupowań Monarchistycznych Aleksandra Podolskiego oraz Pułkownika Krzysztofa Majer.

Platynowym medalem im. Jana Kilińskiego wyróżniono p. Jana Jakubka mistrza szkolącego uczni w zawodzie stolarz prowadzącego zakład pod nazwą GTJ Stolarstwo oraz złotymi medalami p. Artura Kozakowskiego-I Podsarszego Cechu i p. Mirosława Semczuk-członka zarządu Cechu.

Srebrnymi medalami p. Annę Smardzewską-Dyrektor Biura Cechu Rzemiosł Budowlanych oraz p. Zbigniewa Lepkę-Radcę prawnego Cechu a także p. Andrzeja Wronkowskiego mistrza prowadzącego Zakład Ogólnobudowlany. Wręczono również podziękowania oraz odznaczenia honorowe dla rzemieślników i pracowników naszego Cechu.

Odznaczeń rzemieślniczych dokonywał: Prezes Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej-Zbigniew Ładziński,Wiceprezes Dolnośląskiej Izby-Zygmunt Rzucidło oraz p. Marian Fornalski Wiceprezes Dolnośląskiej Izby i zarazem Starszy Cechu Rzemiosł Budowlanych.

W tym szczególnym dniu Zarząd Cechu Rzemiosł Budowlanych przyznał również tytuł „ Zasłużonej Instytucji na rzecz Cechu Rzemiosł Budowlanych” dla Drezdeńskiej Izby Rzemieślniczej. Statuetkę skrzydlatej Fortuny oraz list gratulacyjny przekazano przedstawicielom Izby – Prezesowi Izby Jorg Dittrich oraz Dyrektorowi Generalnemu Andreasów Brzeziński.

Druga część jubileuszu uświetniona była koncertem Natalii Podwin.

Wszyscy goście miło spędzali czas wspominając minione lata i świętując 40 rocznicę działalności Cechu.